Pielęgniarka POZ
Pielęgniarka POZ planuje i realizuje opiekę pielęgniarską w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób, świadczeń pielęgnacyjnych, świadczeń diagnostycznych. Na podstawie zleceń lekarza ubezpieczenia zdrowotnego wykonuje zastrzyki i zabiegi w gabinecie pielęgniarki POZ i w domu pacjenta.
Pielęgniarka środowiskowa, oprócz opieki nad osobami przewlekle chorymi, realizuje również kompleksową opiekę pielęgniarską nad pacjentami niezależnie od ich wieku i płci w dniach od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Może np. przychodzić do domu i wykonywać zalecone przez lekarza zastrzyki. Ponadto pomaga dobierać sposób karmienia w zależności od stanu chorego, wykonuje lewatywy, zakłada i zmienia opatrunki oraz przeprowadza inhalacje czy zdejmuje szwy. W zakresie jej kompetencji znajduje się też pomoc osobom w stanie terminalnym.
Do świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej zalicza się profilaktyczna opieka sprawowana przez pielęgniarkę. Jej praca obejmuje działania profilaktyczne, lecznicze, diagnostyczne i pielęgnacyjne czyli:
testy przesiewowe w 12. miesiącu życia oraz w wieku 2, 4 i 5 lat;
wykonywanie iniekcji i zabiegów na podstawie zleceń lekarzy POZ oraz pobieranie materiałów do badań diagnostycznych, również w domu pacjenta.